Classroom Electricity and Magenetism Studies
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (26)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (36)
- (1)
- (4)
- (3)
- (2)
- (2)
- (13)
- (52)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (1)
- (8)
- (20)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Eisco™ Replacement Leyden Jar
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
A spare Leyden Jar designed for use with Eisco Labs Wimshurst Machine (PH0848C).
United Scientific™ DC Motor Kit 12 Pack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
This DC Motor Kit 12 Pack can be used to build a real working motor that does not require a magnet.
Eisco™ Magnetic Field Demonstrator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Magnetic Field Demonstrator designed to show configuration of a magnetic field in one or two dimensions.
Eisco™ Eddy Current Unit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Apparatus to demonstrate Lenz law.
Eisco™ Electrostatic Friction Rod Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Use the Electrostatic Friction Rod Kit to study static electricity by creating charges with different materials.
United Scientific™ U Shaped Alnico Magnet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Powerful 3 in. tall U-shaped Alnico Magnet is painted red and supplied with a keeper.
Eisco™ Stand Alone Discharge Sphere
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Designed to work with Van De Graaff generators, this Stand Alone Discharge Sphere is ideal for any Physics classroom.
United Scientific™ Steel Horseshoe Magnet
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Each individual magnet is ideally suited for classroom demonstrations.
United Scientific™ Rubber Friction Rod and Wool Pad
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Use the Rubber Friction Rod and Wool Pad to study electrostatics.
| Includes | All the essential materials for student exploration in electrostatics |
|---|---|
| Grade | 5+ |
| For Use With (Application) | To study electrostatics |
Eisco™ Pair of Chrome Steel Bar Magnets with Keepers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Pair of chrome steel bar magnets with keepers allows students to perform a variety of activities and experiments involving magnetism. The magnet keeper helps preserve the strength of the magnet by completing the magnetic circuit and also prohibits external metal from being attracted to the magnet.
| Includes | Magnet Keeper |
|---|---|
| Height (Metric) | 150 mm |
| Class Size | 1 Lab Group |
| Product Type | Bar Magnet |
| Quantity | 2 Pk. |
| Material | Chrome Steel |
| Grade | 7 to Undergraduate |
| For Use With (Application) | Magnetism Activities and Experiments |
| Height (English) | 5.9 in. |
Eisco™ Resistance Units
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Resistance Units are useful for physics classroom demonstrations or experiments in electricity and electronics laboratories.
| Description | Classroom Kits |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 5 x 5 x 4 cm |
| Class Size | 25 Students |
| Product Type | Resistance Unit |
| For Use With (Equipment) | Classroom circuit exploration |
| Color | Blue |
| Quantity | 1 |
| Weight (English) | 0.1 lb. |
| Material | Plastic |
| Grade | 5 to 12 |
| For Use With (Application) | Physics Classroom Demonstrations or Experiments |
| Age | 10 to 18 |
| Weight (Metric) | 45.35 g |
Eisco™ Cylindrical ALNICO Magnets
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Set of 2 Cylindrical ALNICO Magnets designed to allow students to visualize and kinesthetically experience the push and pull of magnetic fields. Include markings on the cylindrical magnets denoting the poles for ease of use. The magnets come with keepers and a box for easy storage.
| Includes | 2 magnets with keepers, storage box |
|---|---|
| Shape | Cylindrical |
| Product Type | Magnet |
| Color | Red |
| Quantity | 1 Set |
| Grade | 9 to 12 |
| Material | Alnico |
| For Use With (Application) | Magnetism Demonstrations |
Eisco™ Carbon Steel Magnetic Needle
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Carbon steel magnetic needle is ideal for magnetism experiments in physics classrooms.
| Class Size | 1 Lab Group |
|---|---|
| Product Type | Magnetic Needle |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Carbon Steel |
| Grade | 7 to Undergraduate |
| For Use With (Application) | Physics Demonstrations and Experiments |
Eisco™ Moving Coil EDM-80 DC Voltmeters
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Measure potential difference, or voltage, between two points in an electrical or electronic circuit.
| Accuracy | +2.5% |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 12.5 x 8 x 8cm |
| Product Type | Voltmeter, Moving Coil DC |
| Style | EDM-80 |
| For Use With (Application) | Measuring potential difference, or voltage, between two points in an electrical or electronic circuit |
| Display | Analog |
Eisco™ Spare Belt for Motor Driven Van De Graaff Generator
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Science Education
A science education product.
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
A science education product.
Appropriate replacement or spare belt for Motor Driven Van De Graaff Generators (S95974).